Society of Wildlife Artists | Prize Winners
Below is a list of the artists who have won prizes at the annual exhibitions of the Society of Wildlife Artists.
We would like to thank the individuals and companies who so generously award these prizes.
To submit your work to future open exhibitions and be in with a chance of winning a prize, find out more about our Call for Entries here.
If you are interested in sponsoring a prize at Mall Galleries / Federation of British Artists, please contact Alistair Redgrift (Head of FBA Exhibitions) at exhibitions@mallgalleries.com
The BIRDscapes Gallery 'Conservation through Art' Award
2013: Bruce Pearson SWLA
2014: Carry Akroyd SWLA
2016: Jane Smith SWLA, Under the waves
2017: Michael Warren SWLA
2018: Esther Tyson SWLA, Winter Sparrow
2019: Robert Gillmor PPSWLA, Avocet and chicks
2020: Christopher Wallbank SWLA, Goldfinch and Wych Elm
2021: Julia Manning SWLA
2022: Derek Robertson, After The Plough, Curlew
The Birdwatch and Swarovski Optik Artist of the Year Award
2005: Chris Rose
2006: Paul Bartlett
2007: John Threlfall
2008: Szabolcs Kokay
2009: Darren Woodhead
2010: Matt Underwood
2011: Tim Wootton
2012: Federico Gemma
2013: Nik Pollard SWLA
2014: Dafila Scott SWLA
2015: Jane Smith ASWLA
2016: Daniel Cole SWLA, Great Black-backed Gulls and Rooks, Camel Estuary
2017: Nick Derry SWLA, Jack Snipe
2018: Andrew Haslen SWLA, Lesser Spotted Woodpecker
2019: Ben Woodhams SWLA, Tufted Ducks on icy water, January, Ronne
2020: Esther Tyson SWLA
2021: Liz Myhill, Across the bay
2022: Paul Henery
The Curwen Studio Prize
2013: Kim Atkinson SWLA, Blackbird Migration
Dry Red Press Award
2014: Max Angus SWLA, Woodcock Pilots (Goldcrest) – North Norfolk
2015: Matt Underwood SWLA, Spring Blackbird
2016: Daniel Cole SWLA, High tide on the Fal River
2017: Richard Allen SWLA, Swifts
2018: Carry Akroyd SWLA, Windhover
2019: Lisa Hooper, Caerlaverock
2020: Richard Jarvis SWLA, Moorhens, Mallards & Mayflies
2021: Brin Edwards SWLA, Great Crested Grebes with Yellow Water Lilies and Banded Demoiselles
2022: Richard Tratt SWLA, Thistle Patch Visitors
The Hawk and Owl Trust’s Roger Clarke Award
2013: Nick Derry SWLA, Red Kites and Starlings
2014: Adam Binder SWLA, Sparrowhawk
2015: Tim Wootton SWLA, Glorious
2016: Nick Derry SWLA, Red Kites
2017: Darren Woodhead SWLA, Long-eared Owl in Sea Buckthorn
The Langford Press Award
2013: Andrew Haslen SWLA, The Feeding Tree
2014: Nicolas Pain, Flight of Manta Rays
The Langford Press 3D Award
2015: Adam Binder SWLA, Greenfinches
2016: Stephen Rautenbach, Pangolin
2017: Harriet Mead PSWLA
The Langford Press Field Sketches Award
2013: Federico Gemma SWLA
2014: Szabolcs Kokay SWLA
2015: Richard Johnson ASWLA
2016: Paschalis Dougalis
2017: Richard Allen SWLA
2018: John Steele
The Langford Press Printmaking Award
2015: Julia Manning ASWLA, The Building of Wallasea RSPB
2016: Matt Underwood SWLA
2017: Lisa Hooper, Sandwich Terns
Larson-Juhl Award
2019: Wynona Legg
2020: Nik Pollard SWLA, White-tailed Bumble Bee and Knapweed series
2021: Tianyin Wang
Mascot Media 'Nature in Print' Award
2018: Julia Manning SWLA, Returning tide
2019: Jane Smith SWLA, Under water Gannets
PJC Drawing Award
2013: Emerson Mayes, Wandering Winter Waxwings
2014: Katrina van Grouw, Pegwell Bay
2015: Richard Allen, Coastal Birds
2016: Loz Wilson, Q in Tern
2017: Chris Rose SWLA, Aberlady Bay
RSPB Award
2003: Dafila Scott SWLA
2004: Paul Henery ASWLA
2005: Robert Greenhalf
2006: David Bennett
2007: Carry Akroyd
2008: Esther Tyson
2009: Daniel Cole
2010: Brin Edwards
2011: Alison Ingram
2012: N/A
2013: Nick Derry SWLA, Blue-headed Wagtails, Greenshank and Swallows
2014: Federico Gemma SWLA, Whinchat, Giglio Island, Tuscany
2015: Greg Poole SWLA, Short-eared Owl Flying Near Digger
2016: Robert Gillmor SWLA, Shore Larks
2017: Dafila Scott SWLA, Bittern over the fen
2018: Kittie Jones SWLA, Feeding Curlew
2019: Nik Pollard SWLA, Colony 5 - Gannets, Bass Rock
2020: Simon Turvey SWLA, Swallows
2021: Ben Woodhams SWLA, Smew sailing through
2022: Richard Allen SWLA
SWLA Visitors' Choice Award
2019: Chris Rose SWLA, Eiders
The Terravesta Prize
2017: Carry Akroyd SWLA, Flooded washes
2018: Jill Moger SWLA, Hydrothermal vent (sea chimney)
2019: Esther Tyson SWLA